Wrześniowy miesiąc tematyczny na labib.pl pod znakiem trudnego użytkownika – kim jest i jak do niego podejść? Skupimy się na zagadnieniach dotyczących obsługi użytkowników, w szczególności tych najbardziej wymagających. Porozmawiamy również o komunikacji i asertywności w zawodzie bibliotekarza.

KONKURS

Ciekawi jesteśmy Waszych doświadczeń – jak radzicie sobie w takich wymagających sytuacjach? Jak przygotowujecie się do pracy z „trudnym” użytkownikiem? Kogo definiujecie jako „wymagającego” czytelnika? Jakie działania podejmujecie w szczególności z myślą o wymagających odbiorcach Waszych działań?

Opowiedźcie więcej biorąc przy okazji udział w kolejnej edycji konkursu „Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!” – zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opublikowaniu na portalu labib.pl w wyżej wymienionym temacie tekstu będącego opisem doświadczenia lub pomysłu na działanie w postaci artykułu lub scenariusza.

Aby wziąć w konkursie, należy:

  • być zarejestrowanym użytkownikiem portalu http://www.labib.pl,
  • opisać swoje doświadczenie lub pomysł na działanie w postaci artykułu (o długości 3-5 tyś. znaków ze spacjami) lub scenariusza na portalu labib.pl,
  • pamiętać, aby podpisać swoją pracę konkursową imieniem i nazwiskiem, nazwą biblioteki oraz formułą „Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”,
  • a następnie przesłać zgłoszenie za pomocą formularza online dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/VCtCaRGq3u87CFm86.

Dla laureatów mamy nagrody w postaci czytników e-book. Zapraszamy do dzielenia się wiedzą i wygrywania nagród z labib.pl!

Czas na nadsyłanie zgłoszeń: do 30 września 2020 r., do godz. 23.49

Szczegółowo zasady udziału w konkursie opisane są w Regulaminie dostępnym tutaj: https://labib.pl/artykuly/pokaz/970


WEBINARIA

Podobnie jak w poprzednich miesiącach przygotowaliśmy również dla Was 2 webinaria.

Pierwsze z nich pt: “Trudny czytelnik nie taki trudny, jak się nam wydaje”, którego termin podamy wkrótce, poprowadzi Anna Rutkowska z MBP w szczecinie. Jak sobie radzić z trudnym czytelnikiem w bibliotece? Podczas tego webinarium dowiecie się jakie są zasady komunikacji, jak sobie radzić w konkretnych sytuacjach, gdy trudny czytelnik przekroczy próg naszej biblioteki. A może jednak trudny czytelnik wcale nie jest taki trudny?

Na drugie spotkanie pt: “Z drugiej strony lady – „trudny klient” w bibliotece” odbędzie się już 30 września 2020 r. o godz. 11.00 a poprowadzi je Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia. Podczas webinarium będziemy rozmawiać, o tym dlaczego pojawia się trudny klient w bibliotece, czy faktycznie tracimy kontakt z czytelnikiem i pracujemy jak w markecie i czy warto organizować szkolenia z obsługi trudnego klienta w naszych instytucjach.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-z-drugiej-strony-lady-trudny-klient-w-bibliotece/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z „Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego”.

ARTYKUŁY EKSPERTÓW

Artykuły ekspertów, które pojawią się na portalu labib.pl dotyczyć będą asertywności w zawodzie bibliotekarza i sposobów radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach towarzyszących obsłudze czytelnika.

Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.

Eksperci miesiąca:

Natalia Gromow
Anna Rutkowska
Agata Warywoda
Paweł Dobrzelecki

Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na www.facebook.com/stowarzyszenielabib!

źródło: https://biblioteki.org/aktualnosci0/Trudny_czytelnik_w_bibliotece_wrzesniowy_miesiac_tematyczny_na_labib.pl.html