Kolejne rekordy zakażeń koronawiruem spowodowały zaostrzenie obostrzeń. Do obszarów najbardziej zagrożonych dołączyło Mazowsze. Zaostrzone obostrzenia będą obowiązywały do 28 marca 2021.

Według zasad obowiązujących w 4 zagrożonych województwach (woj. warmińsko-mazurskim, woj. pomorskim, woj. mazowieckim, woj. lubuskim), swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Obowiązujące rozporządzenia:

Rozporządzenie z 26.02.2021: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000367/O/D20210367.pdf

Rozp. z 10.03.2021: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000043601.pdf

Rozp. z 11.03.2021: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000044601.pdf

W wyżej wymienionych dokumentach mówi się o ogólnie o instytucjach kultury, z naciskiem na kina i teatry, jednak wiele bibliotek również zdecydowało się wstrzymać swoją działalność. Jeśli to możliwe, oferują czytelnikowi udostępnianie zbiorów w formie „bezkontaktowej”, np. umawianie się z czytelnikiem na odbiór zamówionych książek na konkretną godzinę w holu biblioteki.

Biblioteka Narodowa wydała na tę okoliczność swoje rekomendacje dla bibliotek, jednak w opublikowanych rozporządzeniach Rady Ministrów nie pada wprost hasło, aby zamykać biblioteki, które i tak ciągle funkcjonowały w ścisłym reżimie sanitarnym. Ostateczna decyzja o podejmowanych działaniach na podstawie rekomendacji wynikających z rozporządzenia zależy więc od dyrektora, organizatora oraz bieżącej sytuacji placówki i lokalnych zachorowań.

Zalecenia BN: https://www.bn.org.pl/aktualnosci/4221-zakaz-prowadzenia-czyteln-i-organizowania-imprez-w-czterech-wojewodztwach.html