Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przy
ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 zaprasza na comiesięczne spotkania z cyklu „Otwarta głowa”. Prowadzi je dziennikarz Marcin Kozłowski, a zapraszani są autorzy ciekawych, ambitnych książek reportażowych. Tym razem, 21 października gościem będzie Pani Aleksandra Zbroja, autorka nagradzanej pozycji „Mireczek. Patoopowieśc o moim ojcu”.

Poniżej tekst informujący o spotkaniu:

Mirosław, nazywany w książce „Mireczkiem”, nagle umiera. Jego dorosła już córka Aleksandra opowiada o swoich relacjach z ojcem, który „faktycznie raczej nie był, niż był”. O tym, jak jego alkoholizm wpłynął nie tylko na życie samego Mirosława, ale całej najbliższej rodziny. O interwencjach policji, o orzeczeniach sądowych, awanturach, o tym, jak ojciec nagle znikał i się pojawiał. I o tym, jak alkohol ostatecznie doprowadził do odejścia Mirosława już na zawsze.

Aleksandra Zbroja próbuje poznać bliżej i zrozumieć przeszłość swojego ojca, dociera do jego znajomych, osób, dzięki którym może stworzyć pełniejszy obraz „Mireczka”.

„Głęboko poruszająca autobiograficzna opowieść o śmierci rodzica, którego zabrał alkohol oraz o poszukiwaniu ojca i zrozumienia dla kataklizmu, jakim stało się jego życie, a jednocześnie dzieciństwo i młodość autorki” – tak „Mireczka…” = opisuje Wydawnictwo Agora.

„Autorka mówi głosem wszystkich osób, które są dziećmi alkoholików. Porusza temat, którego większość się wstydzi lub nie potrafi o tym mówić” – wskazuje wydawca.

To bez wątpienia jedna z najgłośniejszych książek ostatnich miesięcy. W lutym okrzyknięta Literackim Odkryciem Empiku 2021 roku, w ostatnich miesiącach nominowana do Literackiej Nagrody „Nike” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Aleksandra Zbroja jest historyczką sztuki, absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, dziennikarką związaną z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. W 2019 r. ukazała się napisana przez Aleksandrę Zbroję i Agnieszkę Pajączkowską książka „A co wyście myślały. Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. „Mireczek..” to samodzielny debiut literacki autorki.

spotkania z cyklu otwarta głowa 21 października godzina 17.30

Zapraszamy!

Reklama